Prometheus та Veteran Hub розробили програму, присвячену адаптації та поверненню ветеранів та ветеранок після проходження військової служби.

Дата: 26.01.2023 09:20

Допомагаємо ветеранам та ветеранкам адаптуватися до цивільного життя 💛

Що відбувається в перший місяць після повернення? У перші тижні ви поступово звикатимете до звуків та запахів навколо. Мозок деякий час продовжує жити в режимі війни, що спонукатиме обирати безпечні місця. Місто має багато різних тригерів, і мозок не може поки що припинити їх контролювати.

Тож із чим ви можете зіткнутися в перший місяць після повернення?

🔸 Вас усе може дивувати. Наприклад, ваша маленька квартира видаватиметься більшою: мозок порівнюватиме її з окопом.

🔸 Вас можуть лякати звуки побутових приладів, бо мозок усе ще продовжує працювати в режимі виживання.

🔸 Вам може не сидітись на одному місці.

🔸 У магазинах або ТЦ ви можете відчувати паніку.

🔸 Ваші рідні можуть здаватися вам незнайомцями.

Цей перелік можна продовжувати нескінченно. Все це нормально для першого місяця. Якщо на другий-третій тиждень таких реакцій стає менше – значить, адаптація проходить успішно.

📌 Реакції організму на пережиті травматичні події:

🔸 дратівливість та спалахи гніву;

🔸 підвищена тривожність, страх;

🔸 почуття провини або сорому;

🔸 безнадія, безпорадність;

🔸 спантеличеність;

🔸 відчуття, що тебе ніхто не розуміє;

🔸 апатія.

📌 Фізіологічні реакції на тривалий стрес:

🔸 безсоння або порушений сон;

🔸 нічні жахіття або важкі сни;

🔸 проблеми з диханням;

🔸 посилене серцебиття;

🔸 головні болі;

🔸 слабкість;

🔸 відчуття напруги у м’язах;

🔸 неспроможність розслабитися;

🔸 втрата апетиту;

🔸 постійні захворювання.

📌 Поведінкові симптоми:

🔸 соціальна самоізоляція;

🔸 низька продуктивність;

🔸 підвищена конфліктність;

🔸 імпульсивність;

🔸 проблеми в розумінні одне одного в сім’ї;

🔸 сексуальна дисфункція;

🔸 зловживання алкоголем або іншими речовинами.

Усі ці симптоми та реакції необов’язково з’являться в кожного, хто пережив сильні травматичні події, втрату побратимів, поранення та небезпеку життя. Але варто знати, що ви можете зіткнутися з такими проблемами, хоча часто про це не говорять ні на початку служби, ані після її завершення.

Допоможіть собі або своїм рідним адаптуватися до цивільного життя. Курс «Адаптація до цивільного життя. Курс для ветеранів та ветеранок‎‎» простою мовою пояснює, що відбувається з ветераном чи ветеранкою у перший місяць після повернення додому, надає розуміння, що таке психотерапія, допомагає обрати спеціаліста з психічного здоров’я і вчить будувати стосунки з близькими під час адаптації.

➡ Зареєструватися на курс: https://courses.prometheus.org.ua/.../course-v1.../about...